Francespiration

le deux magots-kávézó-párizs-café

Ahol Picasso és Hemingway is kávézott

A Szajna bal partján üldögélő világhírű kávézó minden Párizsba látogató turista útitervében szerepel. A párizsi kávézók legikonikusabb darabja 1884 óta működik és azóta is kiemelkedő szerepet játszik a francia irodalmi körökben.

Híres mandarinok

Szokatlan nevét már akkor is viselte, amikor még a Rue de Buci 23. szám alatt található textilboltként működött. Az üzlet fő profilja ekkor a selyem fehérnemű volt, és nevét az akkor (az 1800-as évek) oly népszerű porcelánról kapta, amely a Les Deux Magots de la Chine volt. A „magot” szó szerint azt jelenti: „Távol-Keletről származó készlet”, és ebben az esetben két kínai mandarin figurát jelent, akik derűsen bámulják a helyiséget, és figyelik az ott történő dolgokat.

1873-ban a vállalkozás átkerült jelenlegi helyére, majd 1884-ben kávézóvá és italbolttá alakították. 1914-ben Auguste Boulay megvásárolta az akkor csőd szélén álló vállalkozást 400.000 frankért, és a kávézót jelenleg is az ő dédunokája, Catherine Mathivat vezeti.

A Párizs Saint Germain des Pres negyedében található kávézó a város irodalmi és szellemi elitjének népszerű találkozóhelye lett és a befolyásos irodalmi és művészeti ügyfélkörének köszönhetően mindenki megismerte. Első figyelemreméltó látogatói Paul Verlaine és Arthur Rimbaud szimbolista költők voltak, de a kávézó fénykora az első világháború utáni időszakban köszöntött be.

Itt kávéztak és találkoztak egymással az egzisztencialisták, mint Jean-Paul Sartre, a szürrealisták, mint André Breton, és a regényírók, mint például James Joyce és Bertold Brecht. A Les Deux Magots olyan amerikai emigránsok körében is népszerű volt, mint James Baldwin és Ernest Hemingway, aki egy első emeleti asztalnál írta a Fiesta – A nap is felkel című könyvét, de ide járt Pablo Picasso is Dora Maarral karöltve.

Irodalmi díj és turistalátványosság

Az 1930-as évek aranykorához hű maradva a kávézó megőrizte Art Deco belső terét piros ülőgarnitúrákkal, mahagóni asztalokkal, falig érő tükrökkel és csillárokkal. A falakon immár az egykori különleges vendégek portréi lógnak a két ikonikus mandarin figurával. 1933-ban alapították a Prix des Deux Magots-díjat, amelyet azóta évente egy francia regénynek ítélnek oda, amely soha nem egy szokványos alkotás. A kávézó által készített ingyenes irodalmi folyóirat pedig továbbra is megjelenik és a vásárlók rendelkezésére áll.

A Les Deux Magots manapság is annyira népszerű, hogy ebédidőben minden nap kígyózó sorban várják az emberek, hogy közel félórás sorbanállás után végre bebocsátást nyerjenek.

Szöllősi Tímea

Szöllősi Tímea