A Szilvesztert Franciaországban is december 31-én ünneplik, de ez nem mindig volt így...
A VI. századtól kezdve Franciaországban az újév napját március 1-jén ünnepelték . A IX. században Nagy Károly az újév dátumát karácsonyra, a X. században a Capeting királyok húsvétra tették át, és csak 1564-ben lett ismét január elsején az új év első napja, amikor azt IX. Károly francia király elrendelte.
Ébredés éjszakája, vagyis az új év
Ahogyan az elképzelhető egy olyan országban, ahol a gasztronómia mindennek az alfája és omegája, az élelmiszerek természetesen fontos szerepet játszanak ebben az időszakban is. Hagyományosan a franciák is baráti és családi körben ünneplik az újév beköszöntét a Le Réveillon de Saint-Sylvestre nevű ünnepi vacsorával. Franciaországban „le réveillon” az a vacsora, amelyet karácsony estéjén és szilveszterkor fogyasztanak. A név a francia le réveil (az ébredés) szóból származik, mivel az étkezés éjfél utánig tart. Ez nem egy pontosan meghatározott étkezés, de a le réveillon hagyományosan francia finomságokból és luxus ételekből áll. Ezek a finomságok általában csiga, osztriga, libamáj, füstölt lazac, sajt, vadhús, homár és kaviár. Ellentétben néhány országgal – ahol a karácsony a fagyöngy alatti csókolózás szokásos ideje – Franciaországban ezt szilveszterkor teszik, és puszival kívánnak egymásnak minden jót az újévre. Aztán folytatódik az éjszaka… ami általában nagyon későn ér véget, rengeteg pezsgővel és borral.
Sütemény nélkül nincs élet
Az újévi ünnepek elengedhetlen eleme a „la galette des rois” nevű hagyományos sütemény, ami magyarul annyit tesz: a királyok tortája. A galette des rois egy leveles tésztából készült sütemény, amelyet a franciák hagyományosan január 6-án (vízkereszt napján) esznek, de januárban bármikor felszolgálható. Szokás az is, hogy a süteménybe egy kis figurát, úgynevezett fève-t tesznek. Azt a szerencsést, aki aznap megtalálja királlyá vagy királynővé koronázzák. A feve gyakran egy angyalt vagy egy kis Jézust mintáz, de nem ritka, hogy az Eiffel-torony vagy a Miki egér is feltűnik a sütiben.
Szilveszter és szüret
A francia-spanyol határ közelében található Viella városában van egy nagyon különleges hagyomány: a les vendanges de la Saint-Sylvestre néven ismert éjszakai szőlőszüret. Ez egyébként egy egészen újkeletű hagyomány, csak 1991-ben kezdődött, amikor is a korai fagy megakadályozta a szokásos november közepi betakarítást, ezért a szőlősgazdák úgy döntöttek, hogy az év utolsó napjáig várnak a szürettel. Az ekkor készült bort azonban olyan különlegesnek találták, hogy azóta hagyománnyá vált a szilveszteri szüret.
Mindeközben Párizsban…
A legtöbb párizsi számára a Champs-Elysées az a hely, ahol szilveszterkor kell lenni – már ha bulizós kedvében van az ember. Ilyenkor az egész sugárút egyre zsúfoltabb és zsúfoltabb lesz, amint este kilenctől elkezdenek szivárogni az embererk, hogy visszaszámlálják a perceket (és az órákat) az újév kezdetéig. Éjfélkor az Eiffel-torony ünnepi fénytáncot jár, amit a tömeg hangos üdvrivalgással kísér. Vannak szabályok, amelyek szerint nem szabad alkoholos üvegeket vinni azokra helyekre. Ahol a gyülekezik a tömeg, és érdemes ügyelni arra, hogy pénzbírság jár, ha valakit rajtakapnak a szabályok megszegésén. Egy másik népszerű hely a szilveszter megünneplésére Párizsban a Montmartre negyed, ahol nagyszerű éttermek, bárok, show-k és klubok hatalmas választékkal várnak egy jó ünneplésre.
Újév napján nem ritka, hogy a franciák ajándékkal vagy üdvözlp lapokkal lepik meg egymást és természetesen mindenki „Bonne Année” köszönti egymást egészen január harmadik hetéig…
Ha tetszett, olvasd el is: