Francespiration

eiffel-torony

Miért különleges építmény az Eiffel-torony?

Miért különleges és híres műemlék az Eiffel-torony? Ez a kérdés első pillantásra nevetségesnek tűnhet, hiszen a válasz olyan kézenfekvőnek tűnik. De hogy mi teszi eredetivé, és mi ad neki páratlan dicsőséget az építészet történetében, továbbra is kevéssé ismert. Az Eiffel-torony ugyanis két alkalommal forradalmasította a világ építészetét.

Az első alkalommal a 300 méteres (ezer láb) magasság elérésével. A második technikai jellegű, ami a vasat a modern építőipar egyik fő anyagává tette. Egy kettős forradalom, amely megadja Párizs szimbólumának az örökkévalóság státuszát.

Mitől olyan nagy dolog az 1000 láb?

A 19. század végén tetőzött az ipari forradalom által generált fejlődésverseny. Franciaország megszervezte az 1889-es világkiállítást, amellyel a francia forradalom századik évfordulóját szerette volna megünnepelni, és ezzel egyidejűleg bemutatni az egész világnak az ország gazdasági, ipari és emberi fejlődését. Ez az esemény arra késztetette a francia építészeket és mérnököket, hogy még önmagukat is felülmúlják azáltal, hogy a történelem során először megpróbálnak létrehozni egy 1000 láb, vagyis 300 méter magas tornyot.

Ez a szimbolikus magasság az emberiség ősi álma volt, amelyet az egyiptomiak indítottak el a Kheopsz-piramissal (vagy más néven a gízai nagy piramis), melynek csúcsa 146 méter magasra nyúlik. Elsőként Richard Trevithick angol feltaláló, akinek a nagynyomású gőzgépet és az első mozdony által vontatott szerelvényt köszönhetjük, 1832-ben próbálkozott egy 1000 láb magas toronnyal, azonban tüdőgyulladást kapott, és soha nem fejezte be projektjét. Húsz évvel később egy másik angol, Charles Burton is megpróbálkozott a kihívással, ez volt az Üvegtorony nevű épület terve, de végül ez sem épült meg. A legsikeresebb projekt az amerikai Centennial Tower volt, amely a Clark és Reeves vasgyártó és fémhidakat építő cég tervei alapján készült az 1876-os philadelphiai világkiállításra. Ezúttal azonban a megvalósításhoz szükséges egymillió dollár nem jött össze…

Ekkor jött Gustave Eiffel, az első, aki az emberiség történetében először képzelt el, tervezett és épített 1000 láb magas tornyot. Micsoda rendkívüli bravúr!!

A vas

Az álom soha nem valósulhatott volna meg vas nélkül, amelynek a gyártását az ipari forradalom tette lehetővé, mert addig csak kis mennyiségben volt előállítható. Olcsóbb volt, mint a falazás, ellenállt a nyomásnak és a tapadásnak, összeszerelési technikájának köszönhetően pedig könnyen megmunkálható. De bármilyen innovatív is volt, a francia elit úgy gondolta, hogy nem helyettesítheti a követ, és a terv hangos tiltakozást váltott ki. 1878-ig kellett várni arra, hogy a párizsi szabályozás engedélyezze a látható fémkereteket. Gustave Eiffel fantasztikus tornyával lett az első, aki a fémet és annak innovatív szerelési technikáit önálló műként állította a világ elé. A sok kritika ellenére mégis óriási sikere lett. A trónfosztók pedig csak négy évtizeddel később tűntek fel: 1928-ban a 319 méteres Chrysler Building, egy évvel később pedig a 381 méteres Empire State Building.

Napjainkban 30 torony haladja meg az Eiffel-torony magasságát: a legmagasabb a dubai Burj Khalifa a maga 828 méterével. Gustave Eiffel és az Eiffel-torony azonban örökre az első lesz, aki megnyitotta az utat az ég építészeti meghódítása felé.

Szöllősi Tímea

Szöllősi Tímea

Hasonló cikkek